Previous Results

Prev Next
Menu

Next Game

Next Game

Sat

15

Apr
4:00pm

Home

Mendi Blackhawks Name Team For First Trial Game

 

Friday, February 10, 2017

The Townsville Mendi Blackhawks ISC team are pumped for this weekend’s first trial game of 2017, and have named their team to play this weekend in Cairns, against the Northern Pride.

Coach Kristian Woolf, is looking forward to seeing the boys back on the field, especially those returning after injury.

“We still have a couple of guys in our injured squad, but so far we are on track to have them back before the regular season begins,” Woolf said.

Woolf is most excited to welcome back guys including Temone Power who is returning to the field after having 12 months off with knee surgery.

“Temone unfortunately did his knee in the second trial match last year hasn’t played since, so he is really looking forward to playing this weekend.”

“We want to use this trial match to get some full body contact and running in the boys legs, to help get them match fit for once the regular season begins.”

“They just can’t wait to get back on the field.”

The Under 18 and Under 20 Townsville Mendi sides will also travel to Cairns for their second trial game of the year, after a great first hit out against the Mackay Cutters last week.

The first game kicks off at 4pm, at the home of the current CDRL premiers, Ivanhoes.

ISC Mendi Blackhawks Trial vs Northern Pride

Ivanhoes, Smithfield Cairns

Saturday 11th February 2017, 7pm

  1. Carlin Anderson
  2. Paul Byrnes
  3. Samsen O’Neill
  4. Temone Power
  5. Josh Hall
  6. Sam Foster
  7. Michael Parker-Walshe
  8. Lee Jewitt
  9. Anthony Mitchell
  10. David Munro
  11. Andrew Niemoeller
  12. Taha Tutuvake
  13. Sione Lousi

Interchange

  1. Brenn Foster
  2. Ross Bella
  3. Ty Carucci
  4. Kieran Quabba
  5. Halvor Harris
  6. Cade Maloney
  7. Jason Bail
  8. Oshae Tuiasau
  9. Matt Laumea

Coach Kristian Woolf 

5.30pm

UNDER 20’S SQUAD

  1. Andrew Willis
  2. Lindsey Kirk
  3. Christian Power
  4. George Moananu
  5. Apia Stephen
  6. Lachlan Taylor
  7. Izaak Toby
  8. Mitchell Guy
  9. Tyrone Sims
  10. Blake Hollywood
  11. Campbell Duffy
  12. Yaza Stephen
  13. Steele Platt

Interchange

  1. Lachlan La Rose
  2. Jason Bail
  3. Faron Morris
  4. Brett Anderson
  5. Sione Veukiso
  6. Jack Glossop

Coach – Allan Petersen

4pm

UNDER 18 MAL MENINGA CUP SQUAD

  1. Sam Stopp
  2. Tom Kenny
  3. Tom McCagh
  4. Murray Tualagi
  5. Ty Everett
  6. Adam Cook
  7. Sean Mullany
  8. Brayden Daly
  9. Kyle Patterson
  10. Jack Althaus
  11. Nathan Barrett
  12. Peter Hola
  13. Sam Murphy

Interchange

  1. Enamarki Shibasaki
  2. Hamilton Taia
  3. Wiremu Grieg
  4. Logan Bayliss
  5. Josh Williams
  6. Tazmon McRobbie
  7. William Fox
  8. Conor Luhan
  9. Caleb Uele

Coach – Roy Baira

Good luck to all boys taking part this weekend!

Fri 10 February 2017

Become A Sponsor

Major Sponsors

Prev Next